chlopak grajacy w karty

Gry karciane to świetna alternatywa do gier planszowych, zajmują zdecydowanie mniej miejsca, więc świetnie sprawdzą się podczas wyjazdów, ponieważ można spakować je do torby podręcznej. Gry karciane to dobry sposób na integrację grupy. Jest to doskonała rozrywka dla najmłodszych jak i tych starszych. Idealnie sprawdzą się jako forma rozrywki dla całej rodziny. Gry karciane pomagają rozwijać umiejętność liczenia, logicznego myślenia i koncentracji.

Czym kierować się wybierając gry karciane dla dzieci?

Wybierając gry karciane należy zwrócić uwagę na kilka kwestii.

 1. wiek graczy- karty powinny być odpowiednie dla wieku i umiejętności graczy
 2. liczba graczy- sprawdź czy wybrana gra jest przeznaczona dla wybranej przez Ciebie ilości graczy
 3. czas gry- sprawdź czy długość gry jest odpowiednia dla potrzeb i możliwości graczy
 4. poziom trudności- zwróć uwagę czy poziom trudności gry jest odpowiedni dla uczestników.
 5. zainteresowania graczy- gra powinna być zgodna z zainteresowaniami uczestnika

Przykłady gier karcianych

Propozycja gier karcianych dla dzieci:

 1. Dobble– to szybka i prosta gra karciana od 2-8 graczy w wieku od 6 lat. Zadaniem graczy jest wyszukiwanie wspólnego elementu na kartach i szybko reagować. Dobble pozwala poprawić refleks i umiejętność koncentracji. Jest to doskonała gra dla rodzin i przyjaciół, którzy lubią szybkie, zabawne i proste gry karciane.
 2. Uno– to klasyczna gra karciana od 2-10 graczy w wieku od 7 lat. Zadaniem graczy jest pozbycie się jak najszybciej swoich kart. Gracze podczas rozgrywki wykładają na stół karty w odpowiednim kolorze lub wartości, mają do dyspozycji również karty, które wymuszają na następnym graczu zmianę koloru, wstrzymanie jak i również zmianę kierunku gry. 
 3. Wirus– to gra karciana od 2-6 graczy w wieku 8 lat. Każdy uczestnik musi zbudować ciało człowieka czyli cztery organy w czterech różnych kolorach. Swoje organy gracze mogą chronić szczepionką, natomiast organy przeciwników mogą zarazić wirusem. Zadaniem graczy jest uniknąć zakażenia przez wirus.
 4. Dixit– to gra przeznaczona od 3-6 graczy w wieku od 8 lat. Uczestnicy wymyślają i odgadują skojarzenia dotyczące kart obrazkowych. Ilustracje na kartach są nietuzinkowe, gracz musi pobudzić swoją wyobraźnie. Jest to gra, która wymaga umiejętności interpretacji, a jednocześnie pobudzi wyobraźnie.

Gry karciane, a rozwój dziecka

Gry karciane to doskonały pomysł na wszechstronny rozwój dziecka. Poniżej przedstawiam korzyści, które wynikają z gry w karty.

 1. Edukacja- gry karciane łączą naukę z zabawą. Jest to naturalny sposób na zdobywanie wiedzy przez dzieci.
 2. Myślenie strategiczne- dzieci podczas gier karcianych zdobywają zdolność logicznego myślenia, analizy i syntezy. Zdolność wyznaczania celów i podejmowania decyzji to umiejętność, która jest pomocna na każdym etapie edukacyjnym.
 3. Manualne i percepcyjne umiejętności- gry karciane wspomagają koordynację ruchowo- wzrokową. Przekładanie, dobieranie kart usprawnia motorykę małą, której prawidłowy rozwój jest niezbędny do pisania.
 4. Współpraca i negocjacje- gry karciane, bardzo często wymagają kooperacji pomiędzy uczestnikami, tak aby osiągnąć wspólny sukces. Umiejętność współpracy w grupie, to cecha, która jest bardzo przydatna w życiu dorosłym.
 5. Cierpliwość i samodyscyplina- podczas grania w gry karciane dzieci uczą się cierpliwości, muszą czekać na swoją kolej. Uczą się również, że raz się wygrywa, a raz przegrywa. Granie w gry karciane kształtuje umiejętność zdrowej rywalizacji.

Gry karciane to doskonały sposób na rozwijanie umiejętności dziecka. Zostały one podzielone na różne kategorie wiekowe, poziomy trudności, ilość uczestników oraz długość rozrywki. Różny poziom trudności pozwala dziecku, grać w gry, które są dostosowane do jego umiejętności i możliwości.

Gry edukacyjne to ciekawa forma zabawy i edukacji dla dzieci. Gry w karty pobudzają u dzieci zdolność logicznego myślenia. Rozwija się u nich myślenie przyczynowo- skutkowe, które jest istotnym elementem w procesie rozwoju poznawczego u dziecka.

Gry karciane sprzyjają również pogłębianiu więzi rodzinnych. Grając w karty z rodziną, dziecko poznaje jak należy prawidłowo komunikować się z innymi.  Więzi emocjonalne pełnią niezmiernie ważną rolę, wpływają one na cztery obszary rozwoju dziecka tj. rozwój emocjonalny, społeczny, poznawczy i fizyczny.

Atutem gier karcianych jest ich duża dostępność oraz niska cena. Karty zakupić można w sklepie z zabawkami, na poczcie jak i również online.

Warto jednak zwrócić uwagę, że nie wszystkie gry są odpowiednie dla dzieci w każdym wieku. Przed podjęciem decyzji o zakupie, warto zapoznać się dokładnie z instrukcją i opisem gry, aby upewnić się czy będzie to dobry nabytek. Gry, które okażą się zbyt trudne i skomplikowane dla dziecka, mogą zdemotywować je do podjęcia tej aktywności. Gry karciane zdecydowanie nie powinny być jedyną formą rozrywki jaką podejmuje dziecko. Czas spędzony na grze w karty powinien być monitorowany przez rodzica, ponieważ zbyt długi czas poświęcony na gry może powodować uzależnienie.

Reasumując gry karciane niosą ze sobą pozytywne i negatywne aspekty. To rodzic bierze pełną odpowiedzialność za dziecko, dlatego do jego obowiązku należy dobór odpowiedniej gry.  Dziecko to istota, która jest chłonna wiedzy i ciekawa świata. To od nas, dorosłych zależy jak zostanie ukształtowana. Warto już od najmłodszych lat uświadamiać dzieci , że nie zawsze można wygrać , a niepowodzenie podczas gry, to nieodłączny element życia.

Oceń tekst

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 2